Всички знаци сочат, че до края на този век популярността на Средиземноморието като дестинация за почивка ще намалее драстично в резултат на непоносимите горещини. Споменатата част от Европа ще бъде като Дубай през август.
Негативните тенденции вече се забелязват. Гърция например регистрира най-ранната гореща вълна през последните две седмици. В части от Каталуния имаше ограничения на водата по време на Великден поради рекордна суша, докато в Сицилия, където живакът в термометъра достигна рекордните 48, 8 градуса през 2021 г., някои заведения за обществено хранене трябваше да откажат гости поради липса на вода.
Някои твърдят, че Европа винаги е имала сезонни горещи вълни, но те никога не са били толкова интензивни и чести. Според Службата за изменение на климата Коперник десетте най-топли години са регистрирани от 2000 г. насам. Миналата година температурите в цяла Европа бяха с един градус над средните и с два градуса над прединдустриалните нива.
Питър Стот, бивш ръководител на отдела за мониторинг на климата в Met Office, прогнозира, че температурите в Европа скоро ще надминат прага от 50C.
- Това ще се случи първо в районите, които са най-близо до Средиземно море, защото там е най-силно влиянието на топлия въздух от Северна Африка - предупреди той.
Роузи Мемет, докторант и метеоролог в университета в Рединг, казва, че това лято може да донесе още рекордни температури. И с техния растеж най-застрашена ще бъде Южна Европа.
Смъртността на Стария континент, свързана с горещините, се е увеличила с 30 процента, а по-дългите, по-горещи и по-сухи лета причиняват засушавания, които от своя страна засягат селското стопанство и производството на храни, увреждат инфраструктурата и унищожават местообитанията. Средиземно море се затопля по-бързо от средното за света и се очаква да се повиши с един метър до 2100 г.
Имайки предвид всичко изброено по-горе, туристическите дестинации в Средиземно море определено имат повод за безпокойство. Защото техните икономики разчитат в голяма степен на туризма, който в Хърватия представлява повече от 19, 6 процента от БВП, в Гърция 18 процента, в Испания 12 процента и в Италия 10, 5 процента.
В бъдеще туризмът все повече ще се насочва към по-студения север. Документът от 2023 г., поръчан от Европейския съюз, симулиращ различни нива на затопляне и въздействието върху туризма, предвижда ясен модел в промените в туристическото търсене, като северните региони се възползват от изменението на климата, а южните региони са изправени пред значително намаляване на търсенето.
Този процес вече е в ход. Главният изпълнителен директор на германската компания Tui Себастиан Ебел каза, че компанията му планира да инвестира повече в пакетни турове около полското Балтийско море и в Холандия и Белгия.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.